Vergi İade Süreci


Work & Travel programını tamamladın. Vergi iadesini nasıl alacaksın? İşte detaylar.

Work and Travel programına katılan öğrenciler, ABD’de çalıştıkları dönemde bir gelir elde ederler. Elde ettikleri gelir nedeniyle birlikte Federal ve State vergilere tabi olurlar. Ancak bu vergiler, eyaletlere göre farklılıklar gösterebilir.

Vergi İadesi Süreci ile ilgili detaylara göz atabilirsiniz.

Dünyanın hemen hemen her yerinde bulunduğunuz ülkenin vatandaşı veya yerleşiği değilseniz, geçici sürede kaldığınız dönemde ödemiş olduğunuz vergilerin bir kısmını geri alırsınız. Bu sebeple, Work&Travel programını tamamlayıp dönen öğrenciler de aynı şekilde ödedikleri vergilerin belirli bir kısmının iadesini almaya hak kazanır.
Vergi iade işleminde yapılacak kesinti miktarları elde ettiğiniz gelir ve çalıştığınız eyalete göre değişiklik gösterecektir. Gelir oranınız arttıkça iade edilen tutar azalacaktadır.
Vergi iade işlemlerinize döndükten 1-2 ay sonra başlayabilirsiniz. ABD’deki vergi dönemi 31 Aralık tarihi ile sona erer ve iadeniz 1 Ocak tarihi ile hesaplanarak işlemlere başlanır.

Vergi iadeniz standart prosedürde 90-120 gün arasında tarafınıza iletilmektedir.Son çıkan yasaya göre, tüm Work and Travel katılımcıları State vergisini geri alabilirken federal Vergisini alamayabilirler. Buradaki ayrım vergi ve kazanç oranınızdır.
Work and Travel katılımcılarının ödemiş oldukları Federal vergi, toplam kazançlarının %10'u kadar ise öğrenciler bu vergi türünü geri alamamaktadırlar. %10 un üzerinde Federal vergisi kesilen Work and Travel katılımcıları Federal vergisini almaya hak kazanırlar.

parallax background

Vergi İadesi için Gerekli olan Belgeler;


  1. Pasaportunuzun kimlik sayfası
  2. Pasaportunuzun vize sayfası
  3. Amerika’ya giriş ve çıkış tarihiniz
  4. ABD’de aldığınız son paycheck ya da W2 formu(yılbaşından sonra işvereniniz tarafından gönderilir)
  5. DS-2019 formunuz
  6. SSN(Sosyal Güvenlik) kartınız

Tek tıkla iade sürecini başlatabilirsiniz.


Edumaster, Work and Travel vergi iadesi işlemleri için Taxback’in hizmeti olan Sprintax ve RT Tax üzerinden başvuru yapmanızı önermektedir. Giriş yaptıktan sonra hesap oluşturulup devamında yönergeleri takip ederek işleminizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Vergi iade sürecinizi başlatmak için tıklayın!

parallax background

Work & Travel Programı'nın Her Aşamasıyla ilgili Detaylı Bilgi için Bize Ulaşın!


Edumaster Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ajansı olarak Work & Travel Kültür Değişim Programı konusunda deneyimli ve başarılı uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.